Framtiden är virtuell – beställda stall visas med VR
Framtiden är virtuell. I alla fall om man ska tro danska stalleverantören Gråkjaer. De låter kunderna se sitt beställda stall med VR-glasögon.
Framtiden är virtuell. I alla fall om man ska tro danska stalleverantören Gråkjaer. De låter kunderna se sitt beställda stall med VR-glasögon.
I Gråkjaers monter på Elmia Lantbruk bjuds besökare in på besök i ett av deras mjölkkostall.
– Det här är framtiden. Vi projekterar även andra typer av större byggnader, till exempel kontor och har sett att VR är ett väldigt bra sätt att visa upp produkten, säger Martin Rindom, säljdirektör på Gråkjaer.
Han fortsätter:
– Vi som företag är vana att arbeta från ritningar och har en klar bild av slutresultatet, men det är inte alltid lika lätt för kunden. Det här hjälper kunden att visualisera slutresultatet och i förväg se om man vill göra någon förändring.
Enligt Martin Rindom har företaget just initierat den virtuella visningen i sitt arbete mot lantbrukskunder.
– Framgent kommer vi att erbjuda detta i större projekteringar med stora besättningar, säger han.