Här får skolbarnen vildsvin på menyn
Snart ska det serveras vildsvinskött på alla skolor i Norrköping.
Snart ska det serveras vildsvinskött på alla skolor i Norrköping.
På fyra skolor i Norrköpings serverades nyligen vildsvinskött till eleverna, och på sikt ska köttet finnas på matsedeln i alla skolor i kommunen.
– Vi vet ju att vi behöver skjuta av vildsvin för att stammen har ökat. Och det här är ändå mat som vi kan äta och som vi kan servera i skolorna. Planen är att vi på sikt ska kunna servera vildsvinskött till alla skolelever då och då, säger Ingrid Kalm, kostchef i Norrköpings kommun, till Svt Nyheter.
Tidigare har köttet varit svårt att få tag på, och dessutom har inköpen varit styrda av redan gjord upphandling. I och med det nya beslutet hoppas köttproducenten Oskar Danielsson kunna leverera närproducerat kött till skolor fyra till fem gånger om året.
– Jag hoppas att man gör en riktad upphandling mot viltkött så att det blir lättare att leverera, säger han till Svt Nyheter.