Fläskpriserna steg kraftigt i Kina
Priset på kinesiskt fläskkött steg med 69 procent i september efter att den afrikanska svinpesten slagit hårt mot landets grisuppfödning. Även priset på andra varor steg som en effekt av bristen på fläskkött.
Allt högre priser på fläskkött fick Kinas konsumentprisindex (KPI) att lyfta med 3,0 procent i september jämfört med samma period 2018.
Siffran var landets högsta på nästan sex år och över analytikernas förväntningar som låg på 2,9 procent.
Slår mot uppfödning
Priset på fläskkött steg med 69 procent under förra månaden som en effekt av att den afrikanska svinpesten slagit hårt mot landets grisuppfödning. En hel del andra matvaror, exempelvis biff, kyckling och ägg har också stigit som en effekt av bristen på fläskkött.
Handelskrig
Däremot märks en tillbakagång när det gäller landets producentprisindex som föll 1,2 procent, den tredje månaden i rad med en tillbakagång. Det ses som en konsekvens av det pågående handelskriget med USA.
Kommentarer
Genom att kommentera på Lantbruk så godkänner du våra regler.