Minst en årsavverkning föll i stormen på Åland
Stormen Alfrida drabbade Åland hårt. Beräkningar visar att minst en årsavverkning skog har fällts av stormen.
Stormen Alfrida drabbade Åland hårt. Beräkningar visar att minst en årsavverkning skog har fällts av stormen.
Totalt ligger den åländska skogsavverkningen på ungefär 200 000 skogskubikmeter per år. Nu skriver Ålandstidningen att skog som blåst ner vid stormen Alfrida motsvarar minst en årsavverkning.
– Det rör sig om en årsavverkning åtminstone, men troligen det dubbla, säger Torbjörn Björkman, verksamhetsledare Ålands skogsvårdsförening, till Ålandstidningen.
Under fredagen träffades representanter för den åländska skogsnäringen och skogsvården för att inleda planeringen av hur den stormfällda skogen ska hanteras.
Mikael Sandvik, landskapsforstmästare vid landskapets skogsvårdsbyrå, säger till Ålandstidningen att det stora problemet är att hela Åland är drabbat.
– Det rör sig om enorma arealer. Vi kommer att leva med stormens konsekvenser i flera år framåt, säger han.
Enligt Joakim Blom, vd för Ålands skogsindustrier, kommer man inte att klara uppröjningen med den befintliga maskinparken på Åland och därför Sverige och Finland kontaktats för att låna in maskiner.
– Det är tidigt i processen men vi har fått positivt gensvar, säger han till Ålandstidningen.