Oscarsson (KD): ”Vi skulle kunna sänka dieselskatten direkt”
En alliansregering skulle omgående sänka dieselskatten, hävdar Magnus Oscarsson, Kristdemokraternas talesperson i skogs- och jordbruksfrågor.
– Tre av fyra allianspartier är överens om att sänka den, säger han.
Liksom alla andra konstaterar Magnus Oscarsson, som också är ledamot i miljö- och jordbruksutskottet, att regeringsfrågan är högst osäker med tanke på det preliminära valresultatet. Han hoppas dock att Alliansen bildar regering, vilket han anser skulle ge Sverige en helt annan skogs- och jordbrukspolitik.
Omedelbar åtgärd
– Det första vi direkt kan göra är att sänka dieselskatten, säger Magnus Oscarsson.
Men Liberalerna säger ju nej till det …
– Ja, men det är en förhandling och tre är ju större än ett. Så det är någonting som vi direkt skulle kunna åstadkomma.
Jordbrukets lönsamhet
I övrigt är jordbrukets lönsamhet och hotet mot äganderätten två frågor som de kommande fyra åren kommer att stå högt upp på Kristdemokraternas agenda för de gröna näringarna, enligt Magnus Oscarsson.
Känt stöd
I ett prekärt opinionsläge inför valet har han känt ett stort stöd i lantbrukarleden. Flera lantbrukare har hört av sig och gett sitt stöd i valrörelsen, berättar han. Magnus Oscarsson tror också att jordbruksfrågorna kan ha bidragit till att partiet klarade sig kvar i riksdagen.
– Ebba (Busch Thor) har varit tydlig i jordbruksfrågorna och det tror jag har varit viktigt för oss.
Vill bli landsbygdsminister
Som Land Lantbruk tidigare har berättat är Magnus Oscarsson en av de riksdagsledamöter som är intresserade av att bli landsbygdsminister i en ny regering. Det står han fast vid.
– Skulle jag få frågan, skulle jag definitivt tacka ja, säger han.
LÄS MER: De tävlar om att bli landsbygdsministerLÄS MER: Så tycker partierna om dieselskatten
Kommentarer
Genom att kommentera på Lantbruk så godkänner du våra regler.