undefined
Det låter ju ambitiöst. Men vad innehåller då det klimatpaket som ministrarna sa sig vara så stolta över? Ja, bland annat en satsning på fossilfria resor. Regeringen vill satsa 5,9 miljarder på underhåll av järnvägen - förvisso behövligt - men först 2019-2020, alltså efter nästa riksdagsval. Man skjuter till mer pengar till premier för supermiljöbilar och vill ha en miljömärkning av drivmedel.
undefined
undefined
Men produkten importeras från Finland. Och att starta egen produktion av HVO? Nej, inte med dagens ryckiga energipolitik, investeringen är alldeles för stor.
undefined
Sverige har stora möjligheter att producera fossilfria drivmedel. Men då krävs långsiktiga spelregler så att företag törs satsa. Den svenska regeringen borde gå före och visa vägen i stället för att lydigt böja sig för EU.