Sabotage mot minkuppfödare
En eller flera personer har brutit sig in hos en minkuppfödare i Tingsryds kommun, och släppt ut djuren. Skadorna beskrivs av ägarna som omfattande.
En eller flera personer har brutit sig in hos en minkuppfödare i Tingsryds kommun, och släppt ut djuren. Skadorna beskrivs av ägarna som omfattande.
Det var natten till tisdagen som ägarna märkte att grindarna till anläggningen hade brutits upp och att någon eller några hade släppt ut alla minkar.
– Burarna hade öppnats, och det sprang minkar överallt, säger polisens presstalesperson Robert Loeffel till Land Lantbruk.
Ägarna till anläggningen, som ligger i södra delen av Tingsryds kommun, vill dock inte uttala sig om händelsen i media, då de inte vill locka till sig andra individer med liknande agenda.
– Men de har sagt att det är betydande värden som har förstörts. Så vi har skrivit en anmälan om grov skadegörelse, olaga intrång och djurplågeri, säger Robert Loeffel.
Ingen har än så länge tagit på sig ansvaret för sabotaget, och polisen har just nu ingen misstänkt.