Söker nya köpare efter coronadrabbad pumpaförsäljning

Magnus Magnusson brukar leverera 80 procent av sin pumpaskörd till Liseberg. Men efter inställt halloweenfirande där riskerar delar av skörden att bli kvar på fältet.

Magnus Magnusson har den senaste månaden letat nya köpare till de 30 000 pumpor som skulle levererats till Lisebergs halloweenfirande. Men innan skörden kommer igång i oktober är kunderna ovilliga att köpa på sig volymer.
Magnus Magnusson har den senaste månaden letat nya köpare till de 30 000 pumpor som skulle levererats till Lisebergs halloweenfirande. Men innan skörden kommer igång i oktober är kunderna ovilliga att köpa på sig volymer. FOTO: MAGDALENA JOHNSSON

– Just nu, innan man vet hur stor tillgången blir, vill ingen köpa på sig någon volym. Så frågan ligger lite i luften för vår del, säger Magnus Magnusson, lantbrukare i Laholm.

Magnus Magnusson har den senaste månaden letat nya köpare till de 30 000 pumpor som skulle levererats till Lisebergs halloweenfirande. Men innan skörden kommer igång i oktober är kunderna ovilliga att köpa på sig volymer.
Magnus Magnusson har den senaste månaden letat nya köpare till de 30 000 pumpor som skulle levererats till Lisebergs halloweenfirande. Men innan skörden kommer igång i oktober är kunderna ovilliga att köpa på sig volymer. FOTO: MAGDALENA JOHNSSON

Pumporna utgör en mindre del av odlingen på företaget M. Magnusson, en av landets största matpotatisodlare.

– I år har vi sex hektar pumpa. Odlingen var större tidigare, men har de senaste fem åren minskats ner och helt anpassats efter Lisebergs halloweenfirande.

Hur stor del av skörden säljs till Liseberg?

– I alla fall 80 procent. Vi brukar leverera 30 000 pumpor dit.

När fick ni besked om att de inte kommer kunna köpa pumporna?

– Vi har haft en dialog hela tiden och var mer eller mindre förberedda, men för en månad sedan ringde de och gav definitivt besked om att halloweenfirandet ställs in.

Hur har ni sedan dess agerat för att hitta andra försäljningskanaler?

– Vi har kollat runt med ordinarie potatiskunder och grossister, men även kontakter vi sålde till tidigare när vi hade större pumpaodling.

Av de 30 000 pumpor som brukar levereras till Lisebergs halloweendekorationer är merparten av samma typ man brukar hitta i vanliga butiker.
Av de 30 000 pumpor som brukar levereras till Lisebergs halloweendekorationer är merparten av samma typ man brukar hitta i vanliga butiker. FOTO: MAGDALENA JOHNSSON

Vad tror du om årets pumpaskörd?

– Över landet som helhet vet vi ännu inte hur mycket som finns. För oss har det varit ett bra pumpaår med kyla och regn i juli när de växer som mest och fantastiskt väder i augusti. Mycket talar absolut för en bra pumpaskörd, men det är en bit kvar innan den börjar första veckan i oktober.

Hur stor blir den ekonomiska förlusten om ni inte hittar andra köpare?

– Det blir så klart ett ekonomiskt bortfall. Pumpaodling är dyrt, men den största kostnaden ligger i att skörda och putsa. Vi håller i varje pumpa fem gånger innan den lämnar gården. Men får vi sålt merparten blir det förhoppningsvis som vilket år som helst.

Förutom att odla pumpor har företaget M. Magnusson en av landets största matpotatisodlingar på 300 hektar.
Förutom att odla pumpor har företaget M. Magnusson en av landets största matpotatisodlingar på 300 hektar. FOTO: MAGDALENA JOHNSSON

Hur är det normalt att sälja pumpor till Liseberg?

– Det är helt klart en rolig kund som gör ett fantastiskt vackert halloweenfirande. Förutom pumpor kör vi dit halmbalar, majs, purjo och morötter för dekoration. Vi brukar åka iväg med personalen för att titta på resultatet.

FAKTA: M. Magnusson

Drivs av: Magnus Magnusson som startade företaget 1992 med utgångspunkt i föräldragården.

Ligger: Laholm i Halland.

Odling: En av landets största matpotatisodlingar på 300 hektar. Odlar även raps, spannmål, pumpor och purjolök.

Lagrar: 10 000 ton potatis om året.

LÄS MER: Han skickar 25 000 pumpor till nöjesparken