Digital start på SIMA-mässan 2019 i Paris
Jordbruksteknikutställningen SIMA i Paris har startat i strålande sol och med mängder av besökare, utställare och digitala nyheter.
I strålande sol startade den stora jordbruksteknikutställningen SIMA ett par mil utanför Paris. Hit väntas mer än 200 000 besökare under den kommande veckan.
Torkan har satt sina spår
I motsatta utkanten av Paris pågår samtidigt den stora mat- och livemedelsutställningen SIA. Den som vågar sig dit möts av ett par hektar regionala korvar och minst lika mycket kvalitetsvin.
Torråret 2018 har satt sina spår även i delar av Frankrike. Andra utmaningar för franskt jordbruk är hotet om ett förbud mot glyfosat. En fråga som togs upp på ett seminarium om framtidens odlingssystem.
Digitalisering i fokus på SIMA 2019
Där ifrågasatte en lantbrukare vad samhället egentligen önskar av jordbruket. Ska det med hjälp av kemi odla i system med täckgrödor och minimal jordbearbetning, eller ska man istället minimera misstänkta kemirisker, men därmed också åtminstone för tillfället minska möjligheterna till minimerat växtnäringsläckage och biologisk mångfald i grödorna?
Digitalisering är givetvis ett stort tema. En representant för Claas konstaterade att lantbrukets digitalisering startade för långt mer än femton år sen. Men tack vare att resten av samhället också digitaliserats har verktygen förbättrats i hög grad.
Metandriven traktor
Ett exempel är driftledningsverktyget 365Farmnet. Med satellitdata liknande dem från Cropsat och Markdata.se samt några få klick snabbt gör programmet snabbt tilldelningsfiler för gödsling. Och innan start går man in i Michelins modul Agropressure i 365Farmnet och kollar att körningen inte ger skadligt höga marktryck på fälten man planerat att behandla.
Hos CNH fanns prototypen till en metandriven traktor. Om den går i produktion var ännu oklart.
CNH-ledning nämnde också problemen med tullar mellan USA och Europa samt Brexit, men bedyrade att CNH bereder sig på alla utfall. Tullar skadar knappast företag i CNHs storlek, däremot kan produkterna bli dyrare för slutkunderna.
LÄS MER: LRF Premium – Både tech och mech på årets SimamässaLÄS MER: Lantbruksmässor viktiga för företagandet
Kommentarer
Genom att kommentera på Lantbruk så godkänner du våra regler.