Vilka ko-ola bondetatueringar!

Bidragen till Land Lantbruks tävling Sveriges snyggaste bondetatuering strömmar nu in från hela landet.

Originalet. Fjällkon Pluppis är favoriten i Anna Bjärnered Karlssons och maken Tommys besättning.
Originalet. Fjällkon Pluppis är favoriten i Anna Bjärnered Karlssons och maken Tommys besättning. FOTO: PRIVAT.

Kärleken till kor har satt avtryck i bilder på armar och ben. Så här skriver Anna Bjärnered Karlsson, som bor i Rimbo:

"Jag träffade Tommy för nio år sedan genom Blå Stjärnan och vi gifte och ett år senare. Jag sköter mjölkning och omvårdnad av de 25 mjölkande kossorna varav en är en fjällis. Jag är en helt vanlig människa som blev mjölkbonde vid 49 års ålder! Jätteroligt! Av alla kalvar som fötts på gården är Pluppis den gulligaste, även nu. Hon är som en stor hund, man kan gå med henne i halsbandet och hon älskar äpplen."

Ett porträtt av Pluppis pryder numera Annas överarm.

Originalet. Fjällkon Pluppis är favoriten i Anna Bjärnered Karlssons och maken Tommys besättning.
Originalet. Fjällkon Pluppis är favoriten i Anna Bjärnered Karlssons och maken Tommys besättning. FOTO: PRIVAT.
Och kopian. Pluppis är nu avbildad på Anna Bjärnered Karlssons arm.
Och kopian. Pluppis är nu avbildad på Anna Bjärnered Karlssons arm. FOTO: PRIVAT.

Och så här berättar Jonna Jakobsson:

"Har två bidrag till bondetatueringar: Den ena är på min favorit ko Ettan (3601). Henne träffade jag på mitt första jobb på en mjölkgård och jag föll på direkten. Tack vare henne jobbar jag nu med mjölk- och köttproduktion och sitter med i styrelsen i LRF Ungdomen på Gotland."

Jonna Jakobsson jobbar på mjölkgård och har två tatueringar; en traktor och en mjölkko.
Jonna Jakobsson jobbar på mjölkgård och har två tatueringar; en traktor och en mjölkko. FOTO: PRIVAT.
Favoritkon Ettan är förevigad på Jonna Jakobssons ben.
Favoritkon Ettan är förevigad på Jonna Jakobssons ben. FOTO: PRIVAT.

Loella Lorell visar sin kärlek till korna med en bild av ett kranium:

"Jag jobbar med mjölkkor i Kolsva, Västmanland. Ju mer jag lär mig desto roligare blir det, korna är mitt jobb men även min hobby. En livsstil, därför valde jag att göra min tatuering", skriver Loella.

Brinner för mjölkkor och valde därför ett kranium, skriver Loella Lorell, som jobbar på mjölkgård i Kolsva.
Brinner för mjölkkor och valde därför ett kranium, skriver Loella Lorell, som jobbar på mjölkgård i Kolsva. FOTO: PRIVAT.

"Kon strax ovanför armbågen är ett av de första egna djuren vi köpte, en Highland Cattle som heter Olga", berättar Mattias i Älvängen och Jonas Andersson har en bild av kon Perla i Öknaskolans besättning.

Jonas Andersson lät tatuera en bild av SRB-kon 931 Perla som bor på Öknaskolans Naturbruksgymnasium.
Jonas Andersson lät tatuera en bild av SRB-kon 931 Perla som bor på Öknaskolans Naturbruksgymnasium. FOTO: PRIVAT.
Mattias på Borgströms lantbrukstjänst i Älvängen har många tatueringar, bland annat den här med Highland cattle-djur.
Mattias på Borgströms lantbrukstjänst i Älvängen har många tatueringar, bland annat den här med Highland cattle-djur. FOTO: PRIVAT.

LÄS MER: Sveriges snyggaste bondetatuering utses

LÄS MER: Bidragen strömmar in till "snyggaste bondetatueringen"!