Inspiratörer och förebilder bland de nominerade

Trägsta gård, Stjernsuns gård och Slätte gård har en gemensam nämnare. Alla har blivit nominerade till priset Årets ekoproducent 2013.

Kraven som ställs på vinnaren är både att den ska ha utvecklat den ekologiska marknaden eller produktionen på ett innovativt sätt och vara en förebild och inspiratör för andra. Den som anses ha lyckats med det belönar LRF med utmärkelsen Årets ekoproducent.

Bland de nominerade finns både en mjölkproducent, spannmålsproducent och växtodlare. De nominerade är:

Eva och Torgny Widholm driver sedan 1996 Trägsta gård utanför Åre i Jämtland. Sedan 2008 har deras mjölkgård varit ekologisk och numera på väg att bli självförsörjande på el genom investeringar i en biogasanläggning. Även ett pilotprojekt med en utfodringsrobot sparar tid och är bra för miljön. Juryn bakom priset lyfter fram deras positiva framåtandra som inspirerar andra på att satsa på lantbruk.

Inga-Lill och Mikael Gilbertsson driver konventionellt och ekologisk spannmålsproduktion på Stjernsunds gård utanför Örebro. Företaget har 16 anställda och arbetar för att skapa ett miljömässigt hållbart lantbruk. Juryn anser att det är ett starkt företag med många ben att stå på.

Emil Olsson på Slätte gård i Västra Götaland gick över till ekologisk växtodlingsproduktion 2005. Han har tagit fram ekologiskt gödsel och samarbetar med en ekologisk mjölkgård för att utnyttja markerna bäst.

Priset kommer att delas ut till vinnaren sista januari under Ekogalan.