Folkfest när lantbruket drog in i centrum – igen
Tänk vad vårväder kan göra skillnad. Under fjolårets premiär av Lantbruket i centrum hade huvudpersonerna själva fullt upp med ett sent vårbruk men i år passade mässan mycket bättre i tiden.
Tänk vad vårväder kan göra skillnad. Under fjolårets premiär av Lantbruket i centrum hade huvudpersonerna själva fullt upp med ett sent vårbruk men i år passade mässan mycket bättre i tiden.
En högst ovetenskaplig rundfrågning bland utställare bekräftade det som många redan hade anat. Mässan Lantbruket i centrum drog i år betydligt fler lantbrukare och lantbruksintresserade än vad som var fallet under premiären i fjol.
Förklaringen står att finna i att det då länge var kallt under våren vilket gjorde att många hade fullt upp ute på fälten och inte hade tid att åka in till Lidköping för att se stadens centrala delar fyllas av ett drygt hundratal utställare.
Stig Andersson, mjölkbonde utanför Tidaholm och vice ordförande i Skaraborgskretsen av Arla, hade dagen till ära smyckat pannan med den röda Arlakon. Han gillar att prata med folk och passar perfekt i ett sammanhang som detta.
– Det är en salig blandning av människor. Vi träffar lantbrukare men också före detta lantbrukare och så förstås en massa konsumenter. Jag har fått några frågor från kolleger om den fusion som planeras. Själv ser jag positivt på att mjölkbönder i många länder jobbar ihop. Det finns ingen väg tillbaka, säger Stig Andersson.
Inne i montern fick besökarna chansen att utmana en mjölkbonde i en kopia av den populära nattduell som man kan se i TV-programmet Mästarnas mästare. Den gäller som de flesta vet belysta stavar där deltagarna ska greppa den stav som släcks.
– Jag vet inte var Arla har fått tag på den men den är hur som helst jättepopulär, konstaterar Stig Andersson.
Ute på torget hade maskinförsäljarna fått plats. Gunnars maskiner är den lokala säljaren av John Deere och Anders Torgin från Skövdekontoret var en av sju säljare som var med på mässan.
– Det är väl kanske inte så att man gör upp en affär här, utan det handlar mest om att möta kunderna. Det skrivs och talas en del om att maskinförsäljningen sviktar men det märker vi inte av. Gunnars maskiner hade högsta försäljningen någonsin förra året och det har rullat på lika bra i år, berättar Anders Torgin.
Några som i första hand spanade runt bland maskinutbudet var Willy Ingvarsson, Rasmus Tidén, Anton Johansson och Ebbe Molin som alla går första året på Uddetorps naturbruksgymnasium i Skara med sikte på att nästa läsår välja växtodling.
– Vi kollar runt på det som finns och pratar lite med försäljarna, säger killarna.
Det som gör mässan speciell är att lantbruksintresserade blandas med nyfiken allmänhet och sådana som bara råkar passera när de är i centrum. Det ger möjlighet till en del oväntade kontakter.
Caroline Olsson och Hanna Stenkvist har arbetat i fyra år som djurskötare på Longs smågris utanför Vara och hade på torsdagen åkt de tre milen in till Lidköping för att kolla.
– Det är lite fräckt att se centrum fyllas med stora lantbruksmaskiner och kul att visa stadsborna vad vi lantbrukare sysslar med, tycker de.
LRF var på plats med två montrar, en med huvudsyfte att locka nya medlemmar och en där andra besökare kunde snurra på ett hjul och vara med i en frågesport.
– Det finns inget bättre sätt att närma sig människor än det personliga mötet. Och det har faktiskt blivit ett par medlemsvärvningar under dagen, säger Per Karlsson, regionalt sakkunnig och folkrörelseutvecklare i LRF Väst.