Nämnd ska vara branschråd
Många kommer till Sverige för att turista i vår natur. För att branschen ska kunna växa i takt med behovet startas nu en yrkesnämnd.
Många kommer till Sverige för att turista i vår natur. För att branschen ska kunna växa i takt med behovet startas nu en yrkesnämnd.
Nyligen bildades en yrkesnämnd för naturturism som ska representera organisationer som är knutna till näringen. Samtidigt ska nämnden vara ett samarbetsorgan för att främja yrkesutbildning, fortbildning och rekrytering inom naturturism, skriver man i ett pressmeddelande.
En anledning till att nämnden bildades nu är att Skolverket nyligen fått i uppdrag att komma med förslag för en ny inriktning mot naturturism på Naturbruksprogrammet. Naturturismen växer och det behövs fler som arbetar inom näringen. För att näringen ska kunna stötta en ny naturturisminriktning på Naturbruksprogrammet bildades yrkesnämnden.
Den kommer att fungera som ett branschråd och ska representera organisationer knutna till näringen och vara ett samarbetsorgan för att främja yrkesutbildning, fortbildning och rekrytering inom naturturism.
I styrelsen för Naturturismens Yrkesnämnd sitter:
Hushållningssällskapens förbund – Jesper Broberg (ordförande)
Sveriges sportfiske- och fiskevårdsförbund – Joakim Eriksson
Svenska Ekoturismföreningen – Per Jiborn
Svenska Jägareförbundet – Ulf Sterler
Svenska Turistföreningen – Anna Graham
Sveriges Jordägareförbund – Anders Grahn
Sveriges Fisketurismföretagare – Lollo Englund