Raps i kycklingfoder kan bota sjukdomar

Raps- och linolja gör kycklingköttet nyttigare. Det visar en ny studie från universitet för miljö- och biovetenskap, UMB, i Norge.

En forskningsgrupp vid universitet för miljö- och biovetenskap, UMB, i Norge, har undersökt hur kycklingars fröblandningar påverkar köttet. Studien gjordes på 600 kycklingar där 300 fick den nya maten.

Kycklingköttet från kycklingarna som åt raps- och linolja innehöll dubbelt så mycket av nyttiga långkedjiga omega 3-fettsyror jämfört med övrigt kycklingkött, skriver Animalia och Norsk landbruk.

Under studien fick även två olika grupper med människor äta kyckling varje dag. Den grupp som fick raps- och linoljekycklingar fick också i sig mer långkedjiga omega 3-syror.

– Vi kan säga att dagens kyckling har stor förbättringspotential. Det är väldigt lätt att ta fram en sundare kyckling genom att göra små förändringar i fröblandningen. Det viktigaste med långkedjiga omega 3-fettsyror är att de skyddar mot hjärt- och kärlsjukdomar och kommer att minska andra kroniska sjukdomar bland människor, säger Anna Haug professor vid UMB, till Animalia.