Skotarförsäljningen slår rekord

Rekordförsäljning för skotare under årets tredje kvartal.

Komatsu 895 är den näst mest sålda skotaren hittills i år.
Komatsu 895 är den näst mest sålda skotaren hittills i år. FOTO: ULF ARONSSON

Skotarmarknaden är hetare i år än förra året. Det skriver Skogsforum som, med data från Transportstyrelsen, har listat antal registrerade skotare i Sverige från årsskiftet fram till sista september.

Fördubblat leveranser

Antalet i år är hittills 299 skotare, att jämföra med samma period förra året, 202.

John Deere är fortfarande störst med sina 84 maskiner, men största ökningen har Komatsu och Ponsse stått för, där båda nära nog fördubblat antalet skotare de levererat, 82 respektive 58 till antalet.

Rekordökning

Men det är under det senaste kvartalet som ökningen tagit fart. Med så många som 130 registrerade skotare under de senaste tre månaderna handlar det om rekord. Inte sedan data började sparas över registreringen för 15 år sedan har så många maskiner registrerats under ett kvartal.

Ökad produktionstakt och ett uppdämt behov sedan förra året kan förklara siffrorna.

Kvar på toppen

Den mest registrerade skotaren är John Deere 1510G, med 35 stycken, följd av Komatsus 895 och 855, 29 respektive 21 maskiner levererade.

Ponsses Elephant King ligger strax efter med 20 registrerade skotare.

LÄS MER: Nedåtgående trend på väg att vända