Husqvarna 450X: ”Proffsig för att vara en hobbymaskin”

Skallhult

Lättstartad och stark är två omdömen om Husqvarnas nya motorsåg 450X.

– Det är ingen proffsmaskin, men den är väldigt proffsig för att vara en hobbymaskin, säger Monica Andersson som testat sågen för Lands Skogsbruks räkning.

Orange motorsåg från Husqvarna ligger på en omkullfallen trädstam i skogen
Husqvarna 450X har testats av Monica Andersson för Land Skogsbruks räkning. FOTO: DANIEL STRANDROTH

Monica Andersson är självverksam skogsägare i Skallhult utanför Tibro. Där har hon och maken John-Erik testat Husqvarna 450X under några veckor och kört mycket kvistning av stora tallar och granar, men även kapat och kvistat en del vindfällen efter stormen Dave.

– Tillsammans har vi hållit sågen i händerna och kört mellan 15 och 20 timmar under de senaste veckorna, säger hon.

Skogsarbetare i orange skyddskläder sågar stock med motorsåg i skogen
 

Testarens betyg: 4,2

Vikt/balans: 4

Arbetsmiljö, buller/vibrationer: 3

Styrka vid fällning och kapning: 5

Servicefunktioner: 5

Användarvänlighet: 4

(Betygsskalan är 1–5 där 5 är bäst.)

För den som har hunnit köra någon av de andra sågarna i den uppgraderade 400-serien är det mycket som känns igen på 450X. Det är en 50-kubikare med en X-Torq-motor på 2,5 kW.

– Den är ganska stark. Vi har kapat ganska grovt med den och den sakar inte, konstaterar Monica.

Lättstartad

Husqvarna beskriver den som en motorsåg med många möjligheter och att den är konstruerad för att man med enkel användning ska kunna klara alla skogsbruksuppgifter. En beskrivning som Land Skogsbruks testare inte helt håller med om.

– Jag skulle säga att det inte riktigt är en såg för proffs utan passar bra till någon som behöver ta hand om några träd per år. Kanske skulle jag kunna tänka mig den i en förstagallring också, säger hon.

Monica upplever den som lättstartad vilket kan var en fördel för den som är mer oerfaren användare. 450X har en Smart Start-funktion som innebär att motståndet i startsnöret är reducerat med upp till 40 procent.

– Det känns direkt när man drar i snöret. Det känns mycket mjukare på något sätt.

Närbild på händer med handskar som startar en orange motorsåg på en stock
Funktionen Simple Start ska ge en enkel och konsekvent startprocedur, oavsett om motorn är kall eller varm. FOTO: DANIEL STRANDROTH

En annan funktion som ska göra startproceduren enkel kallar Husqvarna för Simple Start.

Det är en teknik som ger en enkel och konsekvent startprocedur, oavsett om motorn är kall eller varm. Man aktiverar startreglaget som Husqvarna kallar det, eller choken om man så vill. Sedan pumpar med primern om det behövs och rycker i snöret tills sågen startar. Man behöver alltså inte lägga ur choken efter några drag som på en vanlig nålförgasare.

– Kall tog det 3-4 drag innan den startade och varm gick det i stort sett alltid på första. Men jag råkade trycka upp startreglaget av gammal vana ett par gånger när jag skulle stänga av sågen och då blev sågen synnerligen svårstartad, berättar Monica Andersson.

Lite baktung

450X är en såg som enligt Husqvarnas uppgifter väger 5,1 kilo utan, bränsle, olja, svärd och kedja. Fulltankad på både bränsle och olja samt med 13 tums svärd och kedja visar vågen 6,45 kilo.

– Jag tycker den känns tyngre än vad den ser ut att vara. Det kanske beror på att den ser liten ut och har ett ganska kompakt utseende.

Balansen i sågen är inte helt perfekt. Enligt Monica balanserar den inte riktigt med ett 13 tums svärd.

– Då är den lite baktung, men å andra sidan är det inget jag känt av när jag kört och med ett 15 tums svärd skulle jag tro att den hänger i våg, säger hon.

Person i arbetshandske utför service på motorsåg utomhus på en stock
Air Injection renar luften innan luftfiltret och ska driva ut sågspån och smuts innan det når filtret. FOTO: DANIEL STRANDROTH

Husqvarna 450X har nytt centrifugalluftrengöringssystem som kallas Air Injection. Det renar luften innan luftfiltret och ska driva ut sågspån och smuts innan det når filtret.

– Det var väldigt lite skräp i luftfiltret, men om det inte fastnar där undrar man ju vart det tar vägen. Jag kollade kylflänsarna och efter vad jag kunde se började det bli lite pålagring, konstaterar hon.

Läs mer: Här hittar du fler motorsågstest 

Längre avstånd

I övrigt när det gäller användarvänligheten upplevde Monica till en början att det fanns lite vibrationer.

– Jag tyckte att det killade lite i fingrarna men det avtog efter att jag filat kedjan. Kanske har det att göra med att det sitter en X-Cut kedja och kedjehastigheten bara är 18,5 m/s, säger Monica.

Arbetare med hand i skyddshandske på en orange Husqvarna motorsåg utomhus
Kastskyddet på nya 450X har ett mycket större avstånd till handtaget i låst läge än vad Husqvarnas proffssågar har. FOTO: DANIEL STRANDROTH

Att kastskyddet på nya 450X har ett mycket större avstånd till handtaget i låst läge än vad Husqvarnas proffssågar har är en detalj som drar ner användarvänligheten enligt Monica. Det har även uppmärksammats när Land Skogsbruk testat andra sågar i 400-serien.

– Det är jättelång väg för att hämta hem kastskyddet. Det skiljer säkert 3-4 centimeter mot min 550 och när det är en såg som i första hand inte riktar sig till proffsen utan till mer oerfarna användare borde det vara högre säkerhet och enklare att göra rätt, säger hon.

Prioriteras inte

Svart fällriktmärke, oförlorbar svärdmutter, snäpplås till kåpor och utfällbart tanklock är andra detaljer som ska öka användarvänligheten.

– Det lilla transparenta fönstret för bränslet är bra för att snabbt få en bild av hur mycket bränsle man har.

Närbild på orange motorsåg som sågar i en trädstam utomhus
Det lilla transparenta fönstret för bränslet är bra för att snabbt få en bild av hur mycket bränsle man har. FOTO: DANIEL STRANDROTH

Men Monica tycker generellt sett att tillverkarna ska ha ett minus för sågarnas bullernivåer som inte verkar prioriteras.

– Man satar stort på att utveckla all annan teknik, men sänka bullernivåerna verkar ingen tillverkare vara intresserad av, säger hon.

För den som är intresserad av digital teknik finns det en möjlighet att koppla ihop 450X med Husqvarna Connect för att få produktinformation och användningsdata som exempelvis körtid och varvtal, men det är en funktion som inte har provats i Land Skogsbruks test.

Fakta: Husqvarna 450X

Motoreffekt: 2,5 kW.

Motorvolym: 50,2 cc.

Vikt: 5,1 kg utan svärd och kedja.

Effekt/viktförhållande: 0,49 kW/kg.

Rekommenderad svärdslängd: 13".

Max kedjehastighet: 18,5 m/s.

Källa: Husqvarna