Gallring med drönare flyger vidare

Sveaskog och Air Forestry har gått i mål med sitt första projekt för gallring med drönare. Nu kan två träd i rad skördas i fält utan att drönaren mellanlandar.

Trästock med monterad teknisk utrustning fotograferad nerifrån mot molnig himmel
Drönaren kan nu skörda två träd i en sekvens i fält. FOTO: AIRFORESTRY

Land Skogsbruk har tidigare berättat om Air Forestrys teknik för att gallra träd från luften med eldrivna drönare. Sedan företaget grundades år 2020 har de utvecklat en drönare som har ett avstånd mellan vingspetsarna på 6,2 meter. Drönaren är helt eldriven och utrustad med ett 60 kilo tungt skördaraggregat och tillsammans med den cirka 200 kilo tunga drönaren väger gallringsdrönaren totalt runt 265 kilo. Air Forestry har utvecklat både hårdvara och mjukvara.

Drönaren flyger direkt till det område som ska gallras. På plats tar aggregatet tag i toppen på trädet, kramar om det och kvistar trädet för att sedan såga av stammen. Därefter behålls trädet i verktygets grepp hela vägen till närmaste bilväg. Drönaren har en specialkonstruerad kolfiberstruktur och vinklade rotorer för att kunna flyga med den precision som krävs för att bära verktyget och trädet.

Teknisk utveckling

Under projektets utveckling har flera tekniska milstolpar uppnåtts. Den senaste handlar om att drönaren kan skörda två träd i en sekvens i fält. I praktiken innebär det att drönaren skördar ett träd, lägger av trädet vid väg och går direkt på nästa träd för att upprepa proceduren utan att landa däremellan.

I sitt utvecklingsarbete inledde Air Forestry ett samarbete med Sveaskog 2021. Den gemensamma ambitionen i projektet var att skapa förutsättningar för minimalt CO2-avtryck vid gallring och minskade körskador i skogen. En annan effekt av gallring från luften är att träden som står kvar efter drönargallringen är mer motståndskraftiga mot stormar, insektsangrepp och svampsjukdomar eftersom markpåverkan och skador på stammar och rotsystem undviks med Air Forestrys system.

Passar Sveaskog

Under 2023 ingick Sveaskog och Air Forestry ett off-take-avtal med målet att Sveaskog ska gallra med Air Forestrys drönare under sju års tid, från 2028 till 2035. Sveaskog menar att Air Forestrys teknik passar bra ihop med deras satsning på precisionsskogsbruk. Med högkvalitativt bildmaterial från luften i kombination med AI skapas möjligheter till ett effektivt skogsbruk i framkant.

– Det har varit spännande att vara del av Air Forestrys utveckling av drönaren och följa hur idé gått från tanke till verklighet, säger Sveaskogs vd Erik Brandsma i en kommentar.

Läs mer: Husqvarna 450X ”Proffsig hobbymaskin”