LantbrukVeteodlarnas hopp står till att aktörer inser hur underbetald spannmålen är, skriver råvaruexperten Björn Folkesson.
LantbrukDen ekologiska livsmedelsförsäljningen i Sverige fortsätter att öka – men utvecklingen bromsas av brist på råvara.
LantbrukSveriges minsta mejeriförening, Gäsene Mejeri i Västergötland, har utsett en ny vd.
SkogsbrukJust nu monteras en läktare i limträ på Jämtkraft arena i Östersund, för att fotbollsklubben ska nå den standard som krävs för hemmamatcher i gruppspelet.
SkogsbrukDet blev flera svenska medaljer när nordiska mästerskapen i Timbersports avgjordes i Göteborg.
SkogsbrukDen norska träindustrikoncernen Moleven redovisar ett förbättrat rörelseresultat för årets första halvår, jämfört med samma period i fjol.
LantbrukFlera döda, omfattande skador och stängda industrier är resultatet av de översvämningar som just nu råder i södra USA.
LantbrukBengt Carlbinders modeller av jordbruksmaskiner trollbinder folk – helt enkel för att de är så verkliga. Precis så rostiga, skamfilade och skitiga var 1940- och 1950-talens maskiner när de pensionerades.
LantbrukJag ska köpa jordbruksfastighet och det är viktigt för mig att jakträtten verkligen följer med vid köpet. Förre ägaren jagade inte själv, men jag har fått veta att jakträtten är uppsagd. Räcker det för att jag ska kunna vara säker?
LantbrukPå matmässan Matologi i Stockholm delades under lördagen priset för Årets Unga Bonde ut.
Skogsbruk”Rösta nej. Det är Sveriges skogsägare och Sveriges riksdag överens om inför EU-kommissionens omröstning om avverkningstak i september”, skriver Sven-Erik Hammar.
SkogsbrukTallmarker ska föryngras med tall till 100 procent. Det är ett av målen i den ”policy för skogsskador orsakade av hjortdjur” som Skogsstyrelsen nyligen skickat ut på remiss.
SkogsbrukKörspår av tunga skotare kan innebära markpackning och minskad vattenledningsförmåga på steniga marker också, enligt SLU och Skogforsk.
LantbrukSvensken och Skype-grundaren Niklas Zennström investerar i ett företag som producerar så kallat "clean meat", kött som framställs i laboratorium från djurets celler.
I och med att Anna Kinberg Batra tillträde som partiledare blev Moderaterna positiva till en svensk livsmedelsstrategi, konstaterar LRFs Thomas Bertilsson.
LantbrukArla fortsätter att höja a contopriset. Från 1 september höjs avräkningspriset för både konventionell och ekologisk mjölk i Sverige.
LantbrukSvenska dietisten Annika Unt tar hem priset "Mat för många".
LantbrukRegeringens förslag till ändring av Miljöbalkens vattenbestämmelser får kritik från tunga instanser. En grupp bestående av bland andra SKL, Svenskt Näringsliv och LRF kommer att lämna ett alternativt förslag.
Lantbruk”Det är mer arbete än vad jag trott, men mycket roligare”. Så beskriver Roland Jonzon spannmålsmottagningen som han har åt Lantmännen.
LantbrukEfter problem med falltalsstabiliteten har Varaslättens Lagerhus beslutat att upphöra med utsädesodlingen av höstvetesorten Julius, som under flera år dominerat i Sverige.