SkogsbrukLärdomarna av den stora skogsbranden i Västmanland 2014 börjar komma i form av ny forskning.
SkogsbrukAud Sjökvist utredde den stora skogsbranden i Västmanland 2014. Hon är starkt kritisk till den nya skogsbrandsutredningen efter sommarens bränder.
SkogsbrukSkogsnäringen är beredd att betala mer för att stoppa skogbränder. Det framgår i den skogsbrandutredning som nyligen lades fram för regeringen.
SkogsbrukMan kan likna situationen vid järnvägens eftersatta underhåll: kostnaden för att ta itu med problemen har avskräckt, skriver Sven Olov Karlsson apropå den skogsbrandsutredning som presenterades i veckan.
SkogsbrukItalienska flygande vattenbombare har anlitats för att bekämpa svenska skogsbränder igen. Land Skogsbruk var med när en av dem lyfte mot Värmland.
I sin bok "En skog av möjligheter" vill Ola Engelmark visa på alternativ till att kalhugga.
SkogsbrukSom Skogsland tidigare berättat förbjuds flera skogsägare i Vallsta, Hälsingland, att avverka eftersom Lavskrikan finns på deras marker. Två av dem överklagar nu till mark- och miljödomstolen.
SkogsbrukNu vill Lunds universitet ta vara på äldre skogsägares personliga kunskaper om sina ägor.
SkogsbrukSkogsland träffade Peter Wohlleben vid Sverigesläppet av bestsellern ”Trädens hemliga liv”. Han är skogvaktaren som upptäckte att träd kommunicerar och hjälper varandra. Flum? Nej, vetenskaplig forskning som helt kan styra om skogsbruket.
SkogsbrukNya stormfällningar ökar risken för granbarkborreangrepp. Anna Marntell på Skogsstyrelsen har därför ett tips lagom till älgjakten:
SkogsbrukDet varmare klimatet får granbarkborren att föröka sig snabbare. Det visar nya fynd i Mellannorrland, där granskogen fortsätter angripas hårt.
Lantbrukxx
LantbrukBoverket utreder hur det ska bli lättare att bli av med ödehus.
SkogsbrukMassavverkningarna efter skogsbranden i Västmanland tvingar fram nya lösningar, som export via skepp som annars brukar forsla sopor till svenska kraftvärmeverk. Skogsland var med när Västerås stift skeppade ut 4 000 ton bränt virke med destination Lettland. Där finns sågverk som hanterar sotigt trä utan merkostnader.
LantbrukI Malå i Västerbotten har ovanligt många skadats av traktordrivna snöslungor. Senast i januari fick en förare ena armen avsliten.
SkogsbrukMannen glömde skyddsbyxor och sågade sig i benet – då övervägde projektets ledare att ge honom sparken.
LantbrukTaket rasade in på ridhuset. Nu kämpar ägaren, lantbrukaren Gunnar Sundelius, för att få ersättning för skadorna.
SkogsbrukNu blir farligt nerslitna motorsågskedjor tillåtna.
SkogsbrukEn stor orsak till det svenska röjningsberget är brist på arbetskraft. Svenskar vill inte slita i skogen, menar företagen som i stället tar in utländska arbetare.