SkogsbrukI rapporten Skogsskötsel med nya möjligheter lyfts ett flertal åtgärder fram som kan öka skogsproduktionen.
LantbrukColdstream Farms nya stallar och innovativa liggunderlaget har både förbättrat djurhälsan och ökat produktionen.
LantbrukDet är oroande att smöret fortsätter att faller från en låg nivå. En hög beredskap för prisfall är att rekommendera, skriver råvaruexperten Björn Folkesson i sin krönika.
LantbrukHär finns utbildningar anpassade efter behov i gröna näringar.
LantbrukSkuldsättningen för den danska lantbrukssektorn är på samma nivå som för fyra år sedan, visar färsk statistik.
SkogsbrukDen industriman, med kopplingar till skogsbranschen, som misstänks för jaktbrott ska sitta kvar i häkte.
LantbrukSnart avgörs Land Lantbruks tävling "Sveriges snyggaste bondetatuering". Här finns alla fina bidrag.
LantbrukSLC vill att offentliga aktörer i Finland ska ta sitt nationella ansvar.
Skogsbruk74-tons timmerbilar kan ha svårt att starta i uppförsbacke eller vid dåligt väglag. Nu har Skogforsk testat distribuerad hjälpdrift.
Ska testas på nya plantor och göra dem mindre goda.
LantbrukHandelshögskolan i Stockholm utbildar lantbrukare på Sånga-Säby.
LantbrukKammarrätten underkänner helt de krav som Arbetsmiljöverket ställde om hanteringen av djur.
SkogsbrukPå en lista som lämnats till arbetsgivaren redovisar omstridda statstjänstemannen Sebastian Kirppu en lång rad bisysslor som har anknytning till skogens biologi och ekologi.
SkogsbrukTrejon lanserar en ny modell av Multiforest vikkranar med en räckvidd på 7,3 meter.
LantbrukNu finns svart på vitt. Den varma torksommaren 2018 gav sämsta skörden sedan 1950-talet.
SkogsbrukKanadensiska Canfor köper 70 procent av den småländska träindustrikoncernen Vida.
LantbrukEn statlig utredning föreslår att ersättningen till markägaren om marken exproprieras för byggen ska vara noll. Förslaget hör hemma i papperskorgen, skriver Kerstin Davidson i veckans ledare.
SkogsbrukBåde skogsproduktionen och miljövården behöver bli smartare. Går det att få lika mycket miljönytta till en lägre kostnad, undrar Knut Persson i ledaren.
SkogsbrukKanadensiska Canfor köper Sveriges största privata sågverkskoncern – något som ger ägarna pengar till kommande generationsskifte.
Lantbruk– Det sämsta vi kan göra är att höja priset så att vi inte kan sälja det alls. Det måste vara en avkänning på hela marknaden, säger Ingemar Olsson, Sveriges grisföretagare, om handelns prissättning på griskött.