LantbrukDenna vecka betalar Lantmännen nu ut den andra delen i åtgärdspaket till sina medlemmar.
LantbrukKanadensiskt bolag vill bryta vanadin i Oviken. En enig kommunstyrelse säger nej och vill skydda jordbruksmark och vattentäkter.
LantbrukMed fjädrande krossplanka lockar tallriksredskapet Catros rapsfrö i spillskidor att gro. Såbäddsberedningen blir också effektivare.
Lantbruk”Nu återstår att se om polisens arbete verkligen utvecklas”, säger LRF:s ordförande Palle Borgström efter ett möte i polishuset i Stockholm.
SkogsbrukEftersom skogsbranden i Västmanland 2014 startades av en skogsmaskin kan brandens härjningar ses som trafikskador. Det slår Högsta domstolen fast.
LantbrukEn doktor i teoretisk atomfysik, en ridskoleägare och en mjölkbonde finns bland de sex nya ledamöterna i valberedningens förslag till regionstyrelse för LRF Västra Götaland.
LantbrukMånadsavgift på 2 500 kronor och etablerade elbolag som ignorerar inkommande förfrågningar om avtal – nu slår LRF Samköp larm om avarterna i branschen.
SkogsbrukElmia AB ändrar datum för mässan Elmia Wood till 18-21 maj 2021. Orsaken är att den annars krockar med helgdagar och en annan skogsmässa.
LantbrukGenom att ta del av erfarenheterna hoppas man kunna få en inblick i vilka som är de största utmaningarna vad gäller att klimatanpassa det svenska jordbruket.
LantbrukDet måste kosta mest att köra där bilåkandet skadar samhället mest – alltså i storstäderna, skriver Per Emgardsson i veckans teknikkrönika.
SkogsbrukNorra Skogsägarna ökar vinsten rejält för 2018 och gör sitt bästa år någonsin. Nu får medlemmarna dela på 30 miljoner kronor.
LantbrukVarannan svensk som reser till Asien tar med sig resistenta bakterier hem. Samtidigt är svenska djurbönder bäst i EU på att hålla nere användningen av antibiotika.
LantbrukTre stirrande getter vid frukost irriterade grannarna till en gård i Värmland. Nu har kommunen bestämt att getterna ska flyttas.
SkogsbrukÅrets Skogsnolia kommer att ha en stark profilering mot ökad jämställdhet i skogen. Även Sveaskog har inlett en satsning på ökad mångfald och inkludering.
LantbrukFler energikartläggare som kan lantbruk och en central upphandling av Energikollen, det är Rises förslag för ett mer fossilfritt lantbruk.
LantbrukNu är lösningen på plats efter den konkurs som i januari drabbade den stora köttdjursuppfödningen utanför Skara.
SkogsbrukNu är det dags att söka pengar för organisationer och företag som vill lära sig mer om miljöarbete i skogen. Skogsstyrelsen har nästan 24 miljoner kronor att dela ut.
SkogsbrukSågverkskoncernen Bergs Timber lägger ner två sågverk under 2019, ett utanför småländska Emmaboda och ett i Estland, uppger koncernen i en bokslutsrapport.
Lantbruk385 000 människor miste livet i förtid till följd av avgaser under 2015, enligt en ny studie. Dieselfordon pekas ut som den främsta källan till dödsfallen.
SkogsbrukÅrets licensjakt på lodjur börjar den 1 mars och i omfattar i år tio län, uppger SVA.